Виставка «Layers» Студії Юрка Гуцуляка: життя, работа, друзі, дизайн

З 18 по 21 червня в київській галереї «Худграф» відбулася виставка Layers, присвячена 10-річчю Студії графічного дизайну Юрка Гуцуляка.

Студія була створена в 2005 році українським дизайнером Юрком Гуцуляком та його сестрою Зоряною. Основний напрямок діяльності – корпоративний та товарний брендинг. З моменту заснування студія відзначена нагородами Golden Drum, Communication Arts, European Design Awards, LogoLounge, Wolda, Golden Hammer, ММФР, КМФР, Ідея, Kakadu та ін. На сьогодні студія є першим в історії України володарем золотої нагороди Epica Awards.

Ось так Студія Юрка Гуцуляка розповідає про своє десятиріччя:

Для нас 10 років — це 28% життя Юрка і 24% життя Зоряни. Ми працювали в 2-х офісах і створили 211 проектів для 69 клієнтів. З них 19 % наших робіт були відзначені професійними нагородами. Ми отримали 94 нагороди в сфері дизайну та реклами, а також 22 рази стали фіналістами. 8 разів Юрко був запрошений до складу журі міжнародних і 4 рази до складу журі національних фестивалів реклами. Він відвідав 29 країн і прочитав 15 лекцій в 6 країнах світу.

В експозиції виставки Layers була представлена приватна колекція подарунків Студії від дизайнерів з усього світу: комерційні та художні роботи, самореклама та індивідуальні розробки. Впродовж чотирьох днів виставки проводилисяі екскурсії для відвідувачів.

Назва виставки пішла від слова «Layers» (шари) — терміну, знайомого всім графічним дизайнерам, що означає присутню в усіх графічних програмах функцію. Саме з шарів формується фінальне зображення — з’являється дизайн. Для Студії Юрка Гуцуляка слово Layers має більш широке значення. Це всі дні, місяці і роки, які вони присвятили дизайну, всі події, які трапились і вплинули на них та їхні роботи. Layers — це талановиті люди, з якими ми зустрілися або познайомились заочно, чиї роботи схвилювали нас і навчили чомусь. Layers — це середовище, в якому вони живуть і працюють. Layers — це ідеї, в які вірять, які комбінують, переосмислюють і якими діляться.

І точно так же, як Юрко Гуцуляк на 10-річчі своєї Студії віддав увагу роботам інших дизайнерів, розповівши про їхні роботи та значення в розвиткові дизайну, ми надаємо слово відвідувачам виставки Layers.

Юрiй Горбачевський, письменник:

«Вперше наштовхнувшись на один із зразків робіт студії Юрка Гоцуляка, мені закортіло переглянути усі роботи цієї студії. З того часу віртуально відстежую новинки від Юрка, що добре знайомі більшості тим, хто цікавиться графічним дизайном в Україні. Мабуть, добре було б побачити живе втілення знайомих робіт, але набагато цікавіше дізнатися, які з робіт інших дизайнерів є знаковими для студії. Несподівано, такий формат виставки розповідає про те, що головний дизайнер студії не ставить себе понад дизайном, але є частиною світового дизайнерського істеблішменту».

Андрей Олейник, заместитель Главы Правления ПАО КБ «Евробанк»:

«Проведений Юрком і Зоряною Гуцуляками захід є підтвердженням того, що компанія робить нестандартні речі, або навіть так: робить звичайні речі в нестандартний спосіб. Адже виставки власних робіт – це набагато більш поширена практика на ринку, аніж той формат, який ми побачили на прикладі Layers.

Окрім того, цінність цієї виставки (і таких заходів в цілому) – в тому, щоб привернути увагу до сучасного дизайну, вивести його з професійного поля в трохи більш широкий загал і познайомити як замовників, так і пересічних споживачів дизайну з поточними тенденціями і сучасними підходами в галузі».

Людмила Кононова, помічник генерального директора ТОВ «Теплоком»:

«В суспільстві сформовано неприємний стереотип: дизайн та психологія є тими сферами діяльності, на яких знаються геть усі, від домогосподарки до президента. Хотілося б розвінчати цей стереотип. А прикладом того, як коректно це можна було б зробити, стала виставка Layers Зоряни та Юрка Гуцуляків.

Основна місія виставки Layers – просвітницька. Коли я спитала, чи збираються вони презентувати свої власні роботи, Юрко Гуцуляк відповів просто: «Наші роботи, в принципі, відомі та знайшли свого глядача». Студія Гуцуляка презентувала себе опосередковано як через подарунки своїх колег (адже подарунки – це безумовна ознака поваги та визнання, перш за все, майстерності Гуцуляків), так і в їхньої презентації – тому, як Юрко про них розповідав.

Часто дизайнерські роботи вимагають пояснень, навіть дуже лаконічні геніальні роботи. Дизайнеру очевидно, скільки праці було вкладено в роботу. А неспеціалісту, все ж таки, необхідні додаткові пояснення, «ключ» для декодування інформації.

Передусім це стосується робіт, що мають соціальне звучання. На виставці таких робіт була переважна кількість. Достатньо згадати роботу японського плакатиста Фукуди «Victory 1945» (Перемога 1945) та українського дизайнера Миколи Коваленка «Falling skies» (Небо паде), геніальні в своїй лаконічності.

Також вражає робота австрійської дизайнерки Енджи Ратай, що являє собою медичні інструкції з описом «діагнозу» планети Земля та рекомендаціями щодо захисту від забруднення атмосфери (повітря), біосфери (біомаси), гідросфери (водних ресурсів) та літосфери (землі). Як і у всіх медичних інструкцій, тут є розділи «Побічні ефекти» та «Рекомендації із застосування». Ліки, що прописані нашій планері – це звичайний людський здоровий глузд, а дозування вже залежить від нас.

Авторка займається виключно соціальними проектами. Це ідеальний приклад того, як інформація стає організованою матерією, що впливає на суспільну думку та формує світ, в якому належить жити нам та нашим дітям».

Наталия Синепупова, графический дизайнер, основатель и руководитель School of Visual Communication:

«Сама идея — провести выставку графического дизайна, приуроченную к юбилею Студии — хорошая идея. Показать работы собственной студии, в которую вкладываются годы работы, любви, ответственности и ожиданий, наверное, было бы самое простое и самое естественное решение. Но если мы посмотрим на работу Студии со дня основания и до сегодняшнего момента, то увидим, это всегда было и есть, поиск своего индивидуального лица, индивидуального пути, своего подхода и к рабочему материалу, организации процессов и общению с клиентами. Формат выставки, который предложила Студия — поделиться подарками, работами профессионалов и рассказать о них — получился очень вдохновляющим и авторским.

Безусловно, выставка и актуальна и востребована: это первая попытка показать графический дизайн как самостоятельную самодостаточную дисциплину. До сих пор в Украине проходили только выставки плакатов, но графический дизайн гораздо шире и как показал полный зал, людям это хотелось бы видеть.

Надеюсь, после этой выставки, стать скорым свидетелем (а, может быть и организатором) выставки упаковки, журнального или газетного дизайна, информационного дизайна, раздаточных материалов, навигационных систем (карт, схем, пиктограмм), табличек, вывесок, стилеобразующих элементов и др.

Такие форматы становятся хорошей презентационной, коммуникативной, репрезентативной площадкой, являются примерами решения современных задач, а не использования давно заезженных клише, влияют на популяризацию и развитие профессии в целом. Любые выставки и эта выставка в частности, всегда служит средством расширения поля вовлеченности обычных людей в профессиональные проекты, является составляющей общекультурной жизни общества.

Сам факт появления таких проектов, говорит о том, что несмотря на сложную ситуацию в стране, украинский дизайн выходит на новый виток развития. Сегодняшние украинские дизайнеры находятся в поисках собственного соответствия актуальным социальным динамикам — мы переосмысливаем собственное место в профессии. Все чаще являются примеры, когда дизайнеры становятся инициаторами интересных проектов и берут на себя функции модераторов, коммуникаторов, регуляторов различных процессов».

Сайт Студії Юрка Гуцуляка